Миропорядок у 2050: прогнози, побоювання, надії (Світовий розвиток).


world480

У Фонді Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні, відбулося засідання експертної групи на тему: «G-20 в 2050: наслідки динаміки довгострокового розвитку». У дискусії про перспективи зростання економік постіндустріальних країн, що розвиваються брали участь експерти зі світовим ім’ям. Серед запрошених економістів були і два колишніх директора Світового банку: Моізес Наїм і Урі Дадуш. Робота останнього з них — «Миропорядок в 2050 році» і послужила приводом для того, щоб ряд провідних експертів у галузі міжнародної політичної економіки зібралися у Фонді Карнегі.

Урі Дадуш, директор програми в галузі міжнародної економіки при Вашингтонському Фонді Карнегі, відкрив засідання короткою історичною довідкою про розвиток економічних відносин на планеті. «Кілька століть тому різниця між доходами людей в бідних і багатих країнах становила 1:3; сьогодні цей коефіцієнт досяг 1:100, — почав свій виступ Дадуш. — Всього 25 років тому лічені люди могли назвати себе по-справжньому багатими. Сьогодні, завдяки швидко розповсюджуванню технологій, їх число по всьому світу невпинно зростає. Протягом наступних 25 років відбудуться нові кардинальні зміни, про які ми сьогодні навіть і не підозрюємо. Все це говорить про те, що наш світ зазнає постійну економічну трансформацію і це підтверджують результати мого останнього дослідження ».

Згідно Дадушу, економічна розстановка сил між розвиненими і країнами, що розвиваються до 2050 року буде істотно відрізнятися від сьогоднішньої. До середини нинішнього століття 4 з 6 економічних супердержав будуть сучасні країни, що розвиваються.

Постіндустріальні країни все ж таки поки залишаться найбагатшими в плані доходу на душу населення, але втратять лідерство в абсолютних показниках. З-за великої різниці в оплаті праці, як прогнозує експерт, передові країни вдадуться до жорстких протекціоністських заходів, що не зможе позитивно позначитися на їх відносинах з країнами, що розвиваються.

Головними конкурентами західних країн та Японії стануть Індія і Китай. Відповідно до розрахунків Дадуша, розмір китайської економіки перевищить американську вже до 2038. Якщо ж при обчисленнях враховувати індекс купівельної спроможності, це має статися набагато раніше — в 2023 році.

На 2010-й рік сумарний показник ВВП всіх економік, що розвиваються планети складає всього лише третину від ВВП постіндустріального світу. Згідно з оцінками французького економіста, ці індекси можна буде зіставити в 2050 році.

З демографічної точки зору, доповідь Урі Дадуша приводить достатньо сумні статистичні дані для розвинених країн. З роботи випливає, що в 2010 році населення працездатного віку (15 — 59 років) у країнах, що розвиваються перевищує цей показник у західних країнах більш ніж у чотири рази. Якщо в найближчі роки не відбудеться ніяких глобальних демографічних вибухів або спадів, число людей працездатного віку в країнах, що розвиваються майже в 5 разів збільшиться, ніж у країнах з розвиненими економічними системами.

Коментуючи висновки Дадуша про те, що Європа втратить колишній вплив до 2050 року, Моізес Наїм, головний редактор одного з найбільш впливових і популярних журналів у сфері міжнародних відносин у світі Foreign Policy, дуже критично поставився до заяв свого колеги.

«Я вважаю ослаблення Європи дуже небезпечним геополітичним явищем у світі. Європа завжди ставила і все ще задає тон відразу по декількох напрямах: культурні цінності, рівень життя, стиль життя, наука, освіта і т.д. ». У відповідь на ремарку Дадуша про те, що це нормальне явище, коли одна економічна сила заступає іншу, і він зовсім не розуміє, чому його колега так особисто засмучений в’яненням Європи, Наїм зауважив: «Якщо мого друга незаконно тримають у в’язниці, б’ють і катують , то я хотів би, щоб третьою стороною, яка могла б оцінити ситуацію по справедливості і вплинути на звільнення товариша, була Європа, а не, скажімо, Китай ».

Джим Коллінз, у минулому посол США в Росії, зайняв позицію французького експерта, сказавши, що на даний момент Європейський Союз не є ідеальною економічною моделлю, і вже тим більше ідеальної політичною системою. Колишній дипломат, а нині директор програми Росії та Євразії при Фонді Карнегі, був досить песимістичний з приводу майбутнього не тільки Західної Європи, а й Росії. «Усім вже давно зрозуміло, що Росія — це розвинута країна з колосальним інтелектуальним потенціалом. Але, на жаль, її розвиток відбувався головним чином за часів системи, яка припинила своє існування. І зараз багатьом росіянам дуже важко підлаштується під нові реалії життя; їм це буде зробити важче, ніж західноєвропейцям », — вважає Коллінз.

Тим Адамс, американський економіст і директор великої консалтингової фірми The Lindsey Group, був дуже стурбований заявами Дадуша про те, що в силу зменшення економічного і політичного впливу ЄС, НАТО також втратить свою колишню потужність до 2050 року. «На даний момент НАТО є головним гарантом стабільності і захисту вільної міжнародної торгівлі. Якщо відносини між США і ЄС поступово зійдуть нанівець до 2050 року, то хто ж тоді буде захищати економічний світопорядок? »- Запитав учасників дискусії Тім Адамс.

Відповідаючи на зустрічне запитання кореспондента «Голосу Америки» про можливість утворення при такому сценарії нових військових блоків, в тому числі і при співпраці з Росією, Адамс сказав: «Існує безліч проблем, з яких Росія, США і ЄС можуть плідно співпрацювати сьогодні і в майбутньому . Я думаю, що справжньою перевіркою на довіру між цими сторонами стане майбутнє засідання Ради безпеки ООН з питання санкцій щодо Ірану. Якщо ми витримаємо цю перевірку, то тоді ми зможемо з упевненістю говорити про перспективи майбутньої співпраці », — заявив глава The Lindsey Group.

Голоса Америки

Похожі записи:

Молодим геймерам загрожує хвороба — рахіт! Компьютерні... Юним аматорам комп'ютерних ігор варто побоюватися не тільки появи зайвої ваги і проблем із зором. Британські вчені з'ясу...
Американці святкують День праці, але чи вони зможуть дозволи... У понеділок у США святкується День праці. Напередодні було проведено опитування громадської думки. Вийшло, що більшість ...
Кто такой филантроп? Во всем мире, есть очень много благотворителей, которые помогают сделать жизнь других людей легкой и гладкой. Никто не п...
Розлив нафти в Мексиканській затоці, нафтова пляма рухається... Розлив нафти в Мексиканській затоці, що стався в результаті аварії на буровій платформі Deepwater Horizon, загрожує обер...