Спалах тероризму в Росії: версії та рішення.

Коли їдеш у московському метро, видно, що люди ще не оговталися від вибухів цього понеділка, особливо на «Сокольнической» лінії.

Пройшов один день — вівторок — і в середу в дагестанському Кизлярі поруч з будівлями МВС і ФСБ вибухнула машина, в якій був смертник. Ще один шахід, теж у Кизлярі, убив разом з собою 12 людей і поранив більше 20. А цієї ночі машина з трьома пасажирами злетіла в повітря — здетонувала бомба, яку вони перевозили: один з пасажирів залишився живий. Це теж відбулося в Дагестані — поблизу селища Тотурбій-Кала в Хасавюртовського районі.

Сьогодні ж до Дагестану несподівано прибув Дмитро Медведєв і провів у Махачкалі надзвичайну нараду. На нараді були голова Північно-Кавказького федерального округу Олександр Хлопонін, директор ФСБ Олександр Бортніков, міністр внутрішніх справ Рашид Нургалієв.

Медведєв висунув такі тези про боротьбу з тероризмом: знищення «притулків» бойовиків; допомогу тим з них, хто хоче покінчити зі своїм минулим (відзначимо, що раніше в інтерв’ю «Голосу Америки» Олександр Ігнатенко, директор Інституту релігії і політики, в останньому тезі засумнівався); посилення правоохоронних органів; розвиток економіки і освіти, а також зміцнення моральної культури на Північному Кавказі.

На те ж питання — про те, як протистояти тероризму в Росії, — в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» відповів Анатолій Циганок, керівник Центру військового прогнозування Інституту політичного і військового аналізу.

Він вважає, що державі слід найближчим часом запустити трирічну програму, «метою якої є прискорена підготовка фахівців з антитерору». У Москві треба поліпшити підготовку кінологів і службових собак, які будуть патрулювати місто. Крім того, сказав Циганок, «саме в цьому році у всіх шкільних закладах треба обладнати броньовані пости безпеки».

«На Північному Кавказі, — підкреслив він, — всі вікна та двері перших поверхів міліції повинні бути обладнані бронещітамі, і найголовніше, що до кінця цього року треба розробити електронну базу для контролю за іноземцями».

Анатолій Циганок також виступає за активне впровадження технологій, перш за все металошукачів та Газосигналізаторів, а в наземному транспорті, як це зроблено в Ізраїлі, — бронедверей (треба почати їх виробництво).

Нарешті, «на третій рік потрібно над Москвою, Петербургом і над Північним Кавказом встановити стандартний розвідувальний супутник» і змінити вимоги і підходи до систем ППО країни, щоб переорієнтувати їх на малорозмірні цілі, уклав Циганок.

Зрозуміло, не менш важливим зараз є те, хто підготував теракти в Москві — і не тільки в Москві, — і чи пов’язані всі ці теракти. Прем’єр Путін вважає, що вони пов’язані, як і багато інших, а хтось, як Абдулла Істамулов, президента Центру стратегічних досліджень та розвитку громадянського суспільства на Північному Кавказі «СК-Стратегія», оцінює цей зв’язок «50 на 50».

Ведуча версія — як і раніше Північнокавказька.

Однак ті припущення, що теракти в Москві — помста за Саїда Бурятського або Анзора Астемірова, викликають у деяких експертів серйозні сумніви: у терористів не вистачило б часу, вважають вони.

Ось як ці дві версії примирив Олексій Малашенко, член наукової ради Московського центру Карнегі. «Я думаю, — сказав він« Голосу Америки », — що, по-перше, люди для здійснення такого теракту тренувалися заздалегідь. Це, звичайно, абсолютно очевидно. Не сьогодні, так завтра б вони підірвали, не завтра, так післязавтра, а помста за Саїда Бурятського — це може бути навіть не причина, а привід. Це прискорило події.

Найголовніше, що, з моєї точки зору, відбулося — це була відповідь на спробу Кремля змінити курс на Північному Кавказі. Якщо б цей курс дійсно почав змінюватися, якщо б він не був суто силовим і якщо б Хлопонін, новий санітар на Кавказі, чогось досяг, або у всякому випадку в нього б повірили за цей час, то соціальна база цієї публіки — Доку Умарова і його компанії — могла б, звичайно, кілька скоротитися. А це відповідь ».

Дещо інший погляд на проблему у відомої журналістки, політолога Юлії Латиніної. У своїй статті в «Новій газеті» вона відзначає, що після 2004 року і до 2007 великі теракти в Росії припинилися «завдяки загибелі Шаміля Басаєва» і «з-за кремлівської політики чеченізаціі конфлікту: вкрай негуманною і вкрай ефективною».

«Однак Кремль не зміг скористатися наданим йому шансом історією, — вважає Латиніна. — Кількість бойовиків на Кавказі навряд чи різко зросла. Зате радикально змінилося їхнє становище. У 1999 році ваххабіти в Дагестані були маргіналами … Зараз значна частина чиновників і бізнесменів Дагестану платить їм данину … Сама структура влади в сучасній Росії така, що вона живить «Імарат Кавказ». Проблема, таким чином, в корупції. Латиніна наводить приклад: «… щоб бути призначеним, кавказький чиновник платить Москві хабар і, щоб відбити її, бере гроші. Як тільки він починає брати гроші, до нього приходять ваххабіти і вимагають поділитися … на кожен рубль відкоту, який йде до Москви, доводиться другий рубль, який йде вахабітам ».

Як відомо, зараз обговорюються й інші версії. Наприклад, з причетністю силовиків до терактів. Позавчора в інтерв’ю «Голосу Америки» її висловив президент Центру «СК-Стратегія» Абдулла Істамулов. Сьогодні, коли вже з’явилися заяви «Імарт Кавказу» про те, що все-таки він організатор московських вибухів, Російська служба знову зв’язалася з Абдуллою Істамуловим.

«Я не сказав виразно, що це силовики, — уточнив він свою позицію, — я сказав, що це їм вигідно. Я також говорив, що сили у бойовиків для терактів на Північному Кавказі є, вони підтвердили це. Я не можу сказати, хто причетний саме, але я можу сказати, кому це вигідно ».

Нагадаємо, що версія про підготовку вибухів спецслужбами фігурувала і раніше — у зв’язку з вибухами житлових будинків у вересні 1999. Її висунув колишній співробітник КДБ і ФСБ Михайло Трепашкін, тоді член Громадської Комісії з розслідування вибухів будинків у Москві і Волгодонську, тепер адвокат.
Позиція Михайла Трепашкіна щодо останніх вибухів та ж, що й раніше: вони — справа рук силовиків.
Є ще більш несподівані версії. Наприклад, грузинська, яку оголосив голова Ради безпеки Микола Патрушев, звинувативши Тбілісі в підтримці терористів. «Голос Америки» вже наводив слова Темура Якобашвілі, міністра Грузії з питань реінтеграції, у відповідь на це.

Якобашвілі згадав про версією глави МЗС Росії Сергія Лаврова, що зв’язує вибухи в Москві з афганськими терористами, а потім сказав: «Тобто Лавров робить цю заяву для Заходу і решти світу, і вони знають, що для Заходу проблемою є Афганістан, а заява Патрушева, напевно, розраховано для внутрішнього споживання. І заява Патрушева є відлунням тієї антигрузинської істерії, яка почалася в Росії ».

Оригінальну версію сьогодні у Незалежному прес-центрі запропонував директор Інституту проблем глобалізації Михайло Делягін. Інші версії він відкидає. На його думку, теракти останнього часу — це «призупинення» зустрічним палом «ліберального» інформаційного наступу «», іншими словами — прояв боротьби еліт.

Коментуючи на прохання Російської служби «Голосу Америки» висунуту Михайлом Делягіна версію, Олексій Малашенко вважає зайвим присутній в ній, як він висловився, «елемент конспірології».

Джерело: Голос Америки

Tags: