Виверження вулкана Ейяфьядлайокудль – який паралізував Старий Світ.

Виверження вулкана ЕйяфьядлайокудльУ Європі скасовано сотні авіарейсів. У повітряному просторі цілого континенту – справжній колапс. Першим, ще вранці закрився один з трьох найбільших аеропортів Старого Світу – лондонський Хітроу. Два інших основних хаба – в Амстердамі і Франкфурті – поки працюють, але відкладені кілька десятків вильотів. Літаки взагалі не приймають в Ірландії, Норвегії, Швеції, Данії, Фінляндії та Латвії. У Франції закрили відразу 24 аеропорта, в тому числі в Парижі. Причина небаченого за масштабами транспортного збою – ісландський вулкан. 200 років він дрімав, а сьогодні викинув в повітря гігантську хмару попелу.

Навіть якщо світить яскраве сонце і на небі не хмарки, не треба себе обманювати, погода все одно може виявитися нельотною. У цьому сьогодні переконалися тисячі пасажирів в Європі. У небі над Хітроу жодного літака, тільки військові борти.

Закриті аеропорти Данії, Норвегії Швеції та Фінляндії, скасовані рейси у Франції і Швейцарії. Причина – гігантська хмара вулканічного попелу, яка насувається на Європу з Ісландії.

Вулкан з важковимовною назвою мовчав майже двісті років і тепер вирішив висловити все те, що накопичилося за довгі роки. Стовп диму піднявся на висоту в 6 кілометрів. Заворожуюче видовище, якби не ті біди, які воно приносить людям. Потоки розпеченої лави розтопили льодовик, розпочалася повінь. Вода піднялася на 3 метри.

“Ми весь час отримуємо інформації про поточну ситуацію. Залишається сподіватися, що найгірше – вже позаду”, – повідомила співгромадянам прем’єр-міністр Ісландії Йоханна Сігурдардоттір.

Влада Ісландії тут же евакуювали з небезпечного району близько тисячі чоловік. Але основний удар припав по авіаперевізникам, а точніше по їх клієнтам, які дізналися про відміну рейсів прямо у реєстраційної стійки.

– Скількох пасажирів “Скандинавських авіаліній” це торкнеться?
– Порядку тридцяти тисяч.

“Ми збиралися на весілля моєї сестри. Вона буде в Італії. Може, спробуємо поїхати поїздом”, – припускає жінка з дитиною.

“Просто кошмар якийсь! Ніякої точної інформації. Ми зателефонували своєму туроператору, а вони нам кажуть: зможемо щось придумати, тільки коли авіакомпанії ухвалять рішення про відновлення польотів”, – обурюється інша пасажирка.

Рейси були скасовані відповідно до міжнародних вимог з безпеки цивільної авіації. Хмари з вулканічним попелом небезпечні тим, що несуть в собі величезну кількість найдрібніших і всепроникних осколків.

У 1982 році літак British Airways зіткнувся з вулканічною пилом. У результаті зупинилися всі чотири двигуни. Аварії вдалося уникнути просто дивом. Подібна історія повторилася з “Боїнгом” голландської компанії KLM.

Тому сьогодні, не чекаючи біди, першими закрилися аеропорти в Норвегії. А далі, як по ланцюжку, всі інші, адже як на зло, вітер дув у бік Європи. До середини дня хмара пройшла на півночі Великої Британії. Тоді ж з’явилися прогнози, що воно дійде до Бельгії та Нідерландів. А в Ісландії побоюються більш масштабних вивержень. Адже по сусідству з прокинувшимся вулканом є ще один – більш потужний.

“Коли-небудь він обов’язково прокинеться. У нас є докази того, що в порівнянні з Ейяфьядлайокудлем виверження Катла буде набагато більш потужний”, – прогнозує професор геофізики Університету Ісландії Магнус Тумі Гудмундссон.

Не ясно і як довго буде тривати нинішнє виверження. Вчені вважають його вкрай інтенсивним і говорять про період від декількох днів до одного року. Але вже одного дня вистачило, щоб у європейських аеропортах застрягли 180 тисяч людей. Серед них король Норвегії Харольд П’ятий. Разом з дружиною вони зібралися до Копенгагена на святкування 70-річчя данської королеви. Тепер вони змушені скористатися менш швидким, зате поки що більш надійним морським маршрутом.

Вести.Ру

Рекомендую:

До річниці Чорнобильської катастрофи.... 714487 чоловік. За даними Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль-Україна», стільки українців померло від аварії, що трапилася 26 квітн...
Отруйний шлам з алюмінієвого комбінату досяг Дунаю... Влада Угорщини повідомляють, що отруйний шлам з пошкодженого резервуару на алюмінієвому комбінаті досяг Дунаю, що загрожує катастрофою екосистемі приб...