Україна зацікавлена в партнерстві з НАТО.

Україна зацікавлена у розширенні «особливого партнерства з НАТО» і готова посилити свою присутність в Афганістані трьома військовими лікарями. Про це в ексклюзивному інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» заявив на цьому тижні глава місії України при НАТО, посол республіки в Бельгії та Люксембурзі Ігор Долгов.

«Заходів в Річній національній програмі (на 2011 рік – Т.Б.) буде більше. Я впевнений, що це принесе велику практичну віддачу. Як і раніше, значна увага буде приділятися цивільного сектору, роботі з пресою, публічної дипломатії, тобто тих сфер, які допомагають донести цілісну інформацію про діяльність альянсу, зміцнювати знання про те, що НАТО не є виключно військовою організацією », – зазначив Ігор Долгов .

Три військові лікаря, за словами українського дипломата, будуть направлені до Афганістану у складі польського контингенту. «Коли в цій країні буде панувати мир, тоді будуть потрібні і українські експерти, і українські інженери для відновлення тих виробничих потужностей, які ще за часів Радянського Союзу були побудовані за участю наших фахівців», – каже Ігор Долгов про перспективи повернення Афганістану до нормального життя .

Ефект рівновіддаленості

Разом з тим, посилення співробітництва України з НАТО, на думку представників Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), говорить пріоритети у зовнішній політиці Україна на тлі заяв про нейтралітет країни.

«На відміну від діалогу між Києвом і НАТО, з ОДКБ немає жодних підписаних договорів і хартій. Україну ніхто не кличе в ОДКБ, – говорить директор інституту ОДКБ Олег Бондаренко, – але якщо ми говоримо про позаблоковість країни, то хотіли б бачити співробітництво c ОДКБ на тому ж рівні, на якому Київ проводить діалог з НАТО ».

На думку Олега Бондаренка, Україна демонструє дисбаланс у міжнародних військових відносинах, при тому, що закон «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» закріплює рівновіддаленість Києва від всіх військово-політичних блоків.

У цьому нормативному акті йдеться, що «продовження конструктивного партнерства з НАТО та іншими військово-політичними блоками з усіх питань, що становлять взаємний інтерес і забезпечення інтеграції України в європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в Європейському Союзі». У новій редакції цього закону, прийнятій влітку 2010 року, немає рядка про те, що Україна хотіла б претендувати на членство в Північноатлантичному альянсі.

«Ми бачимо, що всі домовленості з НАТО, з часів ще президента Ющенка, виконуються, а з ОДКБ – ні. Цей позаблоковий статус передбачає однакове співпрацю зі всіма військово-політичними блоками », – наголошує Олег Бондаренко.

Для того, щоб у противників більшої інтеграції України на пострадянському просторі не було приводів для критики, він пропонує за основу майбутнього договору Україна з ОДКБ взяти аналогічний акт про особливе партнерство України з НАТО.

На думку Олега Бондаренка, у ОДКБ є всі шанси стати в майбутньому глобальної організацією, активно протидіяти міжетнічним конфліктам і об’єднувати країни не тільки на євразійському континенті.

Великі маневри

Політичний експерт з Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач відмовляється підтримати хоча б один з доводів директора інституту ОДКБ.
За його словами, Києву немає необхідності вирівнювати «дисбаланс сил» за рахунок посилення військової співпраці на пострадянському просторі.

«Україна не входить у геополітичну зону відповідальності ОДКБ, оскільки це організація створювалася Росією і середньоазіатськими республіками колишнього СРСР. Найголовніше – це те, що стратегічна мета ОДКБ обумовлена захистом російських інтересів і російської військової присутності в Середній Азії, а також для забезпечення безпеки та недопущення внутрішніх конфліктів. Україна жодним сантиметром своїй території не знаходиться в Азії », – вигукує Володимир Горбач.

Він з іронією сприймає заяви про те, що ОДКБ здатна ефективно протистояти міжнародним етнічних конфліктів.

«Я б навіть сказав, що ОДКБ не бажає втручатися в конфлікти. Чи бачили ми активну участь миротворців ОДКБ в етнічних протистояннях в Киргизстані? Бішкек запрошував сили ОДКБ навести порядок, але організація ніяк на це не відреагувала », – підкреслює Горбач.

Відносини з НАТО, на думку експерта інституту Євро-Атлантичного співробітництва, на порядок пріоритетнішою для офіційного Києва, ніж з військовими блоками на пострадянському просторі. На підтвердження до своїх слів він називає той же закон «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики». «Навіть при нинішньому курсі на позаблоковість, співробітництво з НАТО не переривається. Йдуть навчання, військові обмінюються досвідом, збройні сили країни переходять на стандарти Альянсу – це зразок, на який орієнтується не тільки України, але, до речі, і Росія », – підкреслює Володимир Горбач.

Цивілізаційний вибір

Краще за інших знає про різницю між стандартами НАТО і тими, за якими живуть військові в Росії і колишніх країнах СНД, військовий експерт, полковник запасу Андрій Лисенко.

«Європейські та американські технології більш передові, у НАТО більший доступ до військових ресурсів», – говорить Андрій Лисенко. Він допускає можливість того, що більшість військових технологій, що використовуються в силах НАТО, це насправді, розробки фахівців з республік колишнього Радянського Союзу.

Цивілізаційні відмінності між натовськими і російськими військовими технологіями, на думку експерта, добре видно у порівнянні двох легенд стрілецької автоматичної зброї гвинтівки М-16 з АК-47.

«Автомат Калашников зупинився у своєму розвитку, тому, що немає масштабу у військових замовленнях, немає пропозицій у розробці, немає технічних завдань. У Росії занадто повільно рухається розвиток ринку автоматичної зброї. Хоча до американської гвинтівки М-16 у мене є питання, але я бачу, що її модернізації приділяють більше коштів і часу », – підкреслює Андрій Лисенко.

За його словами, нинішня українська влада демонструє бажання поглиблювати співробітництво на пострадянському просторі, а це значить, що на одному із самітів ОДКБ може бути підняте питання про більш тісну співпрацю з Києвом.

Голос Америки

Рекомендую:

Українські літаки: надія на Росію і бюджет.... Співпраця між країнами далеко не безхмарна. Ревниве ставлення Москви до політики євроінтеграції, яку проводив Київ і яку, схоже, вестиме й далі, стр...
Легалізація трудових відносин та заробітної плати... Основною проблемою сьогодення на ринку праці як України так і Львівської області зокрема, являється «тіньова зайнятість» та «тіньова зарплата», тобто ...