Основи написання віршів.

З думкою про те, що для написання видатних віршів потрібно володіти особливим талантом, посперечатися важко. Але природний дар треба вміти правильно відшліфувати, щоб він заграв усіма фарбами веселки.

У допомогу починаючим поетам розробили спеціальні методики написання віршованих текстів. Ці методики називаються базовими, декоративними і додатковими.

З точки зору композиції базові методики є основою вірша. Вони задають темп і визначають ритм віршованого твору. У свою чергу базові техніки поділяються на 3 типи: класичний, ламаний або вільний вірш і верлібр. Для класичної техніки характерною ознакою є суворе дотримання умов ритміки, ламаний вірш може дозволити деякі відхилення, а верлібр в принципі не сприймає віршований метр і ритміку. Вибір техніки визначається вільно і залежить від задуму вірша. В одному і тому ж вірші можуть послідовно використовуватись всі три техніки.

Однак текст, написаний з дотриманням тільки лише цих вимог, ще не можна назвати віршем. Поетичну форму твір досягає при використанні декоративних і додаткових методик. Декоративні методики — це старанна робота з літерами, складами і римами. Якщо порівняти базову техніку з білосніжним полотном, то декоративні техніки — це акварелі, за допомогою яких цей полотно набуває художнє значення. Декоративні методики в поетичному мистецтві роблять вірші більш виразними, акцентуючи увагу читача на найбільш важливих, на думку автора, моментах.

Додаткові техніки — це теж скрупульозна робота зі складами, буквами, а також зі звуками. За допомогою додаткових технік посилюється фонетичний зв’язок між окремими словами в кожній віршованій строфі, що робить твір більш доступним для слухового сприйняття. Підбирати слова таким чином, щоб гармонія звучала як в римах, так і в перших складах або буквах сусідніх слів, досить складно. В принципі, використання додаткових методик не є обов’язковою умовою, однак їх застосування істотно підсилює виразність вірша.