Залізна леді — Шаде.

ШадеВзагалі-то таким титулом пролази-журналісти нагородили колись Маргарет Тетчер, але відтоді, як англійська прем’єрша залишила політичну арену, цей епітет міцно пристав до іншої англійки — на ім’я Шаде. Ось вона — дивіться й дивуйтеся!

А дивуватися і справді є з чого. По-перше, ви можете сказати: «Яка ж це англійка, коли вона темношкіра?» Та насправді Шаде має британське підданство, живе в Лондоні, там-таки і відхиляє домагання тисяч своїх прихильників. А от народилася вона справді на іншому континенті, в Африці, а ще точніше — в Нігерії, звідки її досі підгодовує в скрутних фінансових ситуаціях велелюбний дідусь-мільйонер.

По-друге, можна дивуватися, що така красуня дістала титул «залізної леді». Справді, у свої 30 роки Шаде залишалася писаною красунею з виточеною фігурою і пронизливими карими очима — їй би автомобілі марки «форд» рекламувати та зубну пасту «Колгейт»! Але Шаде полишила заняття рекламою на інших красунь, а сама подалася за славою світової поп-зірки. І успішно домоглася свого!

А по-третє, геть незрозуміло, як може уживатися в ній залізна твердість характеру з надзвичайно ніжною мелодійністю пісень. Той, кому хоч раз випало послухати спів Шаде, ніколи його не забуде і ні з ким іншим співачку не сплутає. За стилістикою це — млосно-ніжний, м’яко-захоплюючий і гранично романтичний соул-джаз. Мушу визнати, не чув кращої музики для закінчення дружньої вечірки, коли світло пригашене, хлопці та дівчата поділилися на пари, танцюють, а губи так і витягуються для прощального поцілунку…

Адже попервах навіть «кити» шоу-бізнесу помилились у співачці, беззастережно залічивши ії до розряду романтиків естради. Представники фірми звукозапису «Еріс», виявивши ні на кого не схожу співачку і спокусившись її чарівністю, запропонували Шаде випустити сольну платівку. Але за однієї умови: Шаде має полишити групу, з якою раніше виступала. І що ви думаєте? Ця юна красуня, одержавши від фірми аванс, тут-таки вклала його у запис платівки (першої в своєму житті, завважте!) — але саме з тією групою, нечуване для новачка! Всі думали — романтик, а вона виявилася залізною. І не програла: альбом «Діамантове життя» з неймовірною швидкістю осідлав вершини хіт-парадів у цілому світі. Звичайно ж у цьому разі фірма «Еріс» змінила гнів на ласку і почала стригти купони з популярності Шаде.

Сила волі співачки величезна, недарма всі свої альбоми Шаде випускала самостійно, не вдаючись до послуг професіональних диктаторів-продюсерів тобто. Їй не потрібні ні чиї рекомендації в роботі: «Я чітко знаю, що хочу почути на своїй платівці, й не маю бажання з кимось сперечатися цілими ночами».

Але — між іншим — якщо забути про музику й уважніше вслухатися в тексти пісень Шаде, то одразу можна завважити і в них трагічність суперечностей — ту саму, що виникає у боротьбі зовнішності й характеру співачки. Пісні ж бо переважно про кохання, але про таке кохання, що здається надмірним і тому приреченим на загибель. Візьміть будь-який її диск, послухайте, потіштеся, покайфуйте. А потім — перекладіть тексти. А тоді вже й робіть висновки: чи залізна ця леді на ім’я Шаде.