Часник «вбиває» нематода!

чеснокЧому із самої весни стебла часнику жовтіють, а потім засихають, що робити?

Здебільшого пожовтіння листків озимого і ярого часнику, а також кучерявість цибулі спричиняє стеблова нематода.

Це дуже дрібний ниткоподібний білий хробачок, якого можна побачити тільки під мікроскопом. Нематода зимує в цибулинах, у грунті й навіть у насінні. В лушпинні цибулі та часнику цей шкідник може жити протягом двох-трьох років. Та коли личинки потрапляють утеплий і зволожений грунт, нематода повертається до активного життя. Активізується вона й тоді, коли насіння висаджують у заражений хворобою грунт.

Ураження рослин нематодою можна визначити за кольором листків, на них спочатку з’являються поздовжні світлі смуги, а потім листки-повільно жовтіють і засихають. Цибулини, уражені нематодою, стають пористими, бо з них висмоктано соки. 3 розвитком хвороби стебла стають трухлявими і відмирають, а цибулина цілком руйнується.

Крім часнику, стеблова нематода вражає й інші рослини: цибулю, пастернак, редиску, нарциси, гіацинти. Позбутися шкідника вкрай важко. Цей процес потребує кілька років клопіткої, напруженої праці. Зважаючи наце, раджу вживати профілактичних заходів, бо хімічних засобів боротьби із цим шкідником для присадиб немає.

Щоб позбутися збудника нематоди, насам перед слід застосовувати чітку сівозміну. Часник, цибулю варто повертати напопереднє місце не раніше якза 5 — 6 років. Їх навіть садити поблизу зараженої ділянки не можна. Прополюючи та збираючи врожай, уражені нематодою рослини слід вилучити та знищити, а придатні в їжу цибулину краще спожити насамперед. І ще одне застереження. Неварто висівати чи садити насіння, яке росло на зараженому нематодою грунті, бо ймовірність виникнення цієї хвороби зростає у кілька разів.

До речі, останнім часом кореневу систему часнику та цибулі вражає також фузаріозна гниль, що теж спричиняє пожовтіння стебел. Ця хвороба виникає внаслидок перезволоження грунту. Тому перед садінням насіння часнику варто обробити в розчині якогось іззнезаражувальних препаратів. Це може бути марганцівка, проте її нині в аптеках не купиш.

Що ж до профілактики, до кореневій гнилі запобігають так які нематоді.